Magyarország ellensége üzent Orbán Viktor szövetségesének: „Az első naptól megfigyelés alatt tartják”
Résen lesz az Európai Bizottság.
Az erdészeti szakemberek szerint még több eszközre és internetre is szükség van.
Nyitókép illusztráció. Fotó: MTI/Kovács Anikó
Őszre várható annak a térfigyelő kamerás rendszernek a kiépítése, melynek keretében Kovászna megyében kilenc kamerát szerelnek fel, míg a Brassói Erdészeti Őrséghez tartozó további négy megyében – Brassóban, Hargitában, Marosban és Szebenben – további 12-17 kamerát helyeznek ki. Így a rönkszállítás is követhetővé válik, valamint a falopásokat is megelőzhetik – nyilatkozta Nagy Dániel, az erdészeti és vadászati ellenőrzési igazgatóság vezetője a maszol.ro-nak.
Az erdélyi lap ismertette, hogy a kamerarendszer a SUMAL 2 továbbfejlesztését jelenti, és az országos helyreállítási tervből (PNRR) finanszírozza a környezetvédelmi minisztérium. Nagy elmondta, hogy a beüzemelési munkálatokat a Vodafone nyerte el, de az igazgatóság vezetőjének vannak kétségei az elképzeléssel kapcsolatban.
Ahhoz, hogy egy ilyen kamera normális paraméterek között működjön, azaz megvalósuljon az autók rendszámának leolvasása és a rakomány mennyiségének becslése, ahhoz 4G-s internet kell”
– tette hozzá.
„Kovászna megyében, a kollégákkal úgy becsültük, a stratégiai pontokra legalább 50-60 kamera kellene ahhoz, hogy a rönkszállítók se tudjanak cselezni, és a tolvaj se tudjon észrevétlen maradni. Ahol ereszkedik le a fával a völgybe, és feltétlenül el kell haladjon, mert nincs más út, oda kell az ilyen kamerákat elhelyezni. (...) De ez is egy kezdet” – vélekedett az erdészeti szakember. Hozzátette, ők
másfél évvel ezelőtt tettek javaslatokat arra, hova kellene helyezni a kamerákat, de azt a választ kapták, hogy ezt majd eldöntik Bukarestben.
A maszol.ro Nagy Dánielt idézve arra is kitért, hogy az országban vannak már egyébként az állami erdészetnek a faanyag-szállítmányok megfigyelésére kamerái. Maros megyében az erdészet saját költségen szerelt fel kamerákat, amihez az igazgatóságnak van hozzáférése, de azok nem a SUMAL 2 részeként valósultak meg – magyarázta a szakember.